Lamus teatralny obecnie zwany domem rzemiosł

Lamus Teatralny – Dom Rzemiosł – atrakcja Krakowa

Historia Lamusa Teatralnego

Magazyn teatralnych środków inscenizacyjnych jest obiektem zabytkowym, wpisanym do Rejestru Zabytków. Obiekt został wybudowany w 1896 roku według projektu architekta Rzymkowskiego w stylu modernistycznym z elementami neogotyckimi w elewacji.

Modernizowany w 1903 r. – wyposażony w instalacje wodno-kanalizacyjne, a w 1913 roku – wyposażony w windę towarową. Obiekt od początku swojego istnienia (tj. od 1901, gdy został oddany przez Gminę Teatrowi – wówczas noszącego nazwę Teatru Miejskiego) do 2010 r. pełnił funkcję magazynu dekoracji. Dodatkową funkcją była wypożyczalnia strojów i rekwizytów.

Obecnie znajduje się tam pod inną nazwą – Dom Rzemiosł – obok Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy ulicy Radziwiłłowskiej 3.

Co mogę zobaczyć w Domu Rzemiosł?

Dom Rzemiosł to wyjątkowa przestrzeń prezentująca ekspozycję poświęconą rzemiosłu teatralnemu oraz Teatrowi im. Juliusza Słowackiego, odbywają się tam także warsztaty, wystawy czasowe oraz spotkania kulturalne.

Każdą premierę poprzedza praca niewidocznych dla publiczności  artystów i rzemieślników teatralnych. Należą oni do historii polskiego teatru. Znamy nazwiska aktorów, autora, reżysera, scenografa czy kompozytora, ale są jeszcze krawcowe, garderobiane, stolarze, inspicjenci, akustycy, oświetleniowcy, maszyniści, specjaliści od multimediów i wielu innych, których wysiłek niezbędny jest, by wywoływać emocje i refleksje podczas przedstawienia. Dom Rzemiosł po zakończonej w 2016 roku przebudowie i rewitalizacji jest miejscem, w którym odwiedzający otrzymują szansę zapoznania się z pracą wykonywaną za kulisami, pod sceną i w wyspecjalizowanych pracowniach teatru.

Ekspozycja Domu Rzemiosł ma charakter głównie multimedialny, to odwiedzając Radziwiłłowską 3 można na żywo podziwiać archiwalne zbiory Teatru im. Juliusza Słowackiego – piękne kostiumy z najsłynniejszych spektakli teatru, a także rekwizyty teatralne.

Ile kosztuje wstęp do Lamusa?

Cena oddzielnego biletu na samą wystawę to 5 zł. Natomiast dla wszystkich, którzy kupili bilet na spektakl w teatrze Juliusza Słowackiego, wstęp jest darmowy.

Sprawdź zniżki do teatru na Grouponie 🙂

Inne nietypowe atrakcje w Krakowie

Strona internetowa domu Rzemiosł.