Wpływ aranżacji biura na produktywność pracowników

Aranżacja biura, a produktywność pracowników

Praca biurowa może mieć różne oblicza. Niektóre zadania wymagają skupienia w samotności, inne kreatywnej burzy mózgów. Nie jest tajemnicą, że aranżacja przestrzeni ma wpływ na nasze samopoczucie, zdolności intelektualne oraz atmosferę panującą w miejscu pracy. Jak aranżacja biura wpływa na produktywność i jaką urządzić biuro, aby ją podnieść? Sprawdź – to działa z zyskiem dla wszystkich!

Produktywność, ale jaka? Dostosowanie aranżacji biura do zadań pracowników

Na każdym stanowisku produktywność będzie oznaczała co innego. Dla pracownika działu kreatywnego będzie to wiele chwytliwych haseł reklamowych, a dla analityka finansowego dużo dokładnie przestudiowanych i uporządkowanych danych. Jedno i drugie to praca biurowa, jednak poszczególne zadania wymagają innego rodzaju nastawienia i myślenia, a także innych relacji ze współpracownikami. To wszystko sprawia, że poszczególne stanowiska będą wydajniejsze w zupełnie inaczej zaaranżowanych przestrzeniach. Jest jednak kilka ogólnych zasad, o których trzeba pamiętać, urządzając biuro, które ma sprzyjać lepszym wynikom i dobrej atmosferze w pracy. Mówi o nich specjalista z Interbiuro:

“Przestrzeń biurowa powinna być podzielona na strefy. Każda z nich służy innym zadaniom. Bardzo ważne jest wydzielenie miejsca do cichej pracy, w której skupienie będzie łatwiejsze. Istotny jest także open space, miejsce, w którym można swobodnie porozmawiać, wymienić się pomysłami. To ułatwia obieg w informacji w firmie i pozwala pracownikom bardziej się zżyć. Te dwa obszary sprawiają, że pracownicy mają wolną rękę: mogą sami wybierać miejsce, w którym pracuje im się lepiej, a także zmieniać je w zależności od zadań, które przed nimi stoją. Sama zmiana miejsca od czasu do czasu jest odświeżająca i pozwala odetchnąć, przełamać monotonię. Poza tym należy pamiętać o tym, aby nie tworzyć zbyt licznych stanowisk, nie upychać pracowników. Dotyczy to także sprzętów. Poruszanie się po biurze powinno być swobodne”. 

Światło i kolory w biurze

Te dwa elementy aranżacji biura mają ogromny wpływ na produktywność pracowników. Najzdrowsze jest światło słoneczne, dlatego w miarę możliwości warto tworzyć stanowiska blisko okien. Kolory ścian i wyposażenia należy dobierać do tego, do czego przeznaczone jest dane wnętrze. Jak kolory wpływają na pracę?

  • żółty, czerwony i pomarańczowy pobudzają, dodają energii, podnoszą kreatywność, ale mogą utrudniać skupienie – idealny dla pracowników kreatywnych,
  • niebieski pozwala się skupić, skłania do głębszego myślenia i dzięki temu najlepiej ze wszystkich barw wpływa na produktywność – sprawdzi się w sali konferencyjnej, poczekalni czy w strefie cichej pracy,
  • zielony – koi zmęczone oczy, pozwala dłużej utrzymać skupienie – idealny do miejsca cichej pracy, szczególnie tej monotonnej.  

Naturalnie, kolory te można łączyć, o ile nie będzie to mieszanka krzykliwa i kontrastowa. Warto wybierać jasne, mało nasycone odcienie – dzięki temu wnętrze będzie lepiej naświetlone.