zasady pożyczania przez internet

Bezpieczeństwo w sieci, czyli 3 zasady pożyczania przez internet

Pożyczki przez internet to dzisiaj jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania dodatkowych pieniędzy. Kryzysowe sytuacje spotykają każdego i każdy radzi sobie z nimi na swój sposób. Niektórzy mogą skorzystać z oszczędności, inni korzystają z oferty banków i firm pożyczkowych. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Oto 3 zasady rozsądnego korzystania z takiego wsparcia.

Czytamy umowę

Pożyczki przez internet mogą być świetnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Bywają sytuacje, w których musimy wesprzeć się zewnętrznymi pieniędzmi. Brak oszczędności to problem większości Polaków. Choć z roku na rok jest coraz lepiej, to wciąż jesteśmy w tej kwestii na szarym końcu europejskich statystyk. Wszystko to sprawia, że w kryzysowej sytuacji sięgamy po dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Coraz częściej wybieramy pożyczki udzielane przez internet, które są wygodne i nie wymagają od nas wycieczek do biur czy oddziałów firm.

Żeby mieć pewność, że cała operacja przebiegnie spokojnie i bez problemów, musimy podejść do sprawy rozsądnie. Bezpieczeństwo to słowo klucz – trzeba zrobić co w naszej mocy, żeby maksymalnie ograniczyć ryzyko. Zanim cokolwiek podpiszemy, przeczytajmy dokładnie zapisy umowy. Jeśli zauważymy coś niepokojącego – wstrzymajmy się z ostateczną decyzją. Dopytujmy o to, czego nie rozumiemy, wyjaśniajmy, oczekujmy odpowiedzi. W razie problemów skonsultujmy się z zewnętrznym doradcą, który podpowie, czy umowa jest uczciwa i rozsądna.

Dodatkowe zapisy

Bezpieczne pożyczanie to takie, w którym osoba ubiegająca się o wsparcie zna i rozumie to, pod czym ma się podpisać. A więc musimy dokładnie przeanalizować nie tylko samą umowę, a także wszystkie dodatkowe dokumenty np. formularz informacyjny czy regulamin. Weryfikujmy również koszty pożyczki. Jeśli wydają nam się nieuczciwe, skonsultujmy się z kimś, kto ma większą wiedzę w tym zakresie i potrafi wskazać ewentualnie newralgiczne zapisy.

Zanim złożymy swój podpis na umowie, sprawdźmy też, jak wygląda kwestia ewentualnej wcześniejszej spłaty lub odstąpienia od umowy albo przedłużenia okresu spłacania zobowiązania. Wszystko to może mieć wpływ na naszą przyszłą sytuację.

Legalna współpraca

Dzisiaj działalność instytucji finansowych jest pod większą kontrolą i zmusza kolejne firmy do znacznie skrupulatniejszego przestrzegania wszelkich przepisów. Mimo wszystko – zanim podejmiemy ostateczne kroki – sprawdźmy, czy przedsiębiorstwo, z którym chcemy podjąć współpracę, jest uczciwe i działa w stu procentach zgodnie z przepisami. Wybierajmy tylko sprawdzone, godne zaufania firmy. Rejestr legalnych firm pożyczkowych znajduje się na stronie KNF-u w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.