silikon LSR

Charakterystyka i właściwości silikonu LSR

Silikon LSR jest materiałem bardzo charakterystycznym ze względu na swoją ciekłą postać. Bardzo często określany jest także jako guma silikonowa. Wykazuje wiele cennych właściwości, przez co może być wykorzystywany w różnych branżach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim technologia stosowana w produkcji elementów z tego tworzywa. Czym dokładnie charakteryzuje się silikon LSR i jakie są jego właściwości?

W jaki sposób powstaje silikon LSR?

Silikon LSR jest wynikiem połączenie dwóch składników, które reagują ze sobą pod wpływem bardzo wysokich temperatur. W zależności od konkretnej produkcji jest to nawet 220 stopni Celsjusza. Cały proces jest zautomatyzowany i bardzo szybki. Linia produkcyjna do wykorzystania silikonu LSR składa się głównie z formy i wtryskarki, jednak działają w niej także elementy dozujący czy różnego rodzaju systemy sterujące. Otrzymywany artykuł nie wymaga żadnego dodatkowego działania – jest to produkt końcowy. Co ciekawe, linie produkcyjne wykorzystujące ciekły silikon LSR uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych dla środowiska naturalnego. Generowanie odpadów zostało całkowicie zminimalizowane i w przypadku poprawnie działających procesów nie można mówić o żadnych elementach pozostających bez wykorzystania.

W jakich branżach najczęściej wykorzystywany jest silikon LSR?

Nowoczesna technologia, dzięki której powstaje silikon LSR, pozwala na jego wykorzystanie w wielu różnych obszarach przemysłowych. Z powodzeniem jest on wykorzystywany w branży mechanicznej czy przemyśle elektronicznym. Może służyć między innymi do tworzenia osłon kabli. Silikon LSR jest bardzo dobrym izolatorem – idealnie sprawdza się jako uszczelnienie silnika samochodowego. Jednak na tym nie kończą się jego możliwości. Coraz częściej stosowany jest między innymi w branży medycznej, a także przemyśle spożywczym. Jest to materiał w pełni sterylny, dlatego może być wykorzystany w kontakcie z osobą, która cierpi na różnego rodzaju alergie – w żaden sposób nie wpływa na organizm człowieka.

Jakie są właściwości silikonu LSR? 

Jak zauważa specjalista z firmy LARKIS Sp. z o.o.: “Mówiąc o właściwościach ciekłego silikonu LSR, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wytrzymałość i trwałość przez długie lata. Jego wykorzystanie w medycynie związane jest właśnie z trwałością, która może wynosić nawet do 50 lat. Jest odporny na ścieranie i wysokie temperatury. To jednak nie wszystko. Chociaż niektóre osoby nie potrafią sobie wyobrazić tej właściwości – silikon LSR jest odporny na zabrudzenia. Z tego względu jest to idealny materiał, który z powodzeniem stosowany jest w szpitalach i przychodniach medycznych.”

Nowoczesne materiały jak silikon LSR z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko w branżach specjalistycznych. Coraz częściej wykonywane są z nich przedmioty stosowane na co dzień. Jest to tak naprawdę technologia przyszłości – stosunkowo tania, bardzo wytrzymała, a co najważniejsze bezpieczna dla człowieka.