Budownictwo pasywne

Historia budownictwa pasywnego

Za kolebkę budownictwa pasywnego uznaje się Niemcy, bo tam właśnie powstała pierwsza koncepcja, nad którą zaczęto pracować już w 1988 roku. Jej twórcą był dr Wolfgang Feist, który założył Instytut Domu Pasywnego w mieście Darmstadt, gdzie na początku lat dziewięćdziesiątych powstał pierwszy budynek pasywny. Istotą budownictwa pasywnego jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatowania obiektów, przede wszystkim dzięki dobrym parametrom izolacyjnym ścian zewnętrznych i przegród. Co warto wiedzieć o historii budownictwa pasywnego?

Początki budownictwa pasywnego – nie tylko domy mieszkalne

Pierwszy budynek pasywny był zespołem mieszkalnym w zabudowie szeregowej, a więc zbudowany był z przylegających do siebie segmentów. Pod koniec ubiegłego stulecia ideę domów pasywnych wsparła Unia Europejska. Dzięki temu wsparciu w ramach projektu Cost Efficient Passive Houses as European Standards, budownictwo pasywne zaczęło się stawać coraz bardziej popularne. Według różnych źródeł pierwszy budynek pasywny w Polsce powstał w roku 2004. Był to budynek mieszkalny pod Warszawą. Z roku na rok zainteresowanie budynkami pasywnymi zaczęło rosnąć, przede wszystkim w krajach europejskich, ale także w Chinach, czy USA. Projektowane są nie tylko pasywne domy mieszkalne, ale także budynki pasywne, w których mogą funkcjonować biura, czy mniejsze zakłady usługowe (np. salony fryzjerskie, prywatne gabinety stomatologiczne, czy gabinety medycyny estetycznej), choć nie jest to jeszcze popularne.

Charakterystyka budynków pasywnych

Jak mówi nam przedstawiciel Super House z Tarnowskich Gór, o domach pasywnych mówi się, że są rozwinięciem domów niskoenergetycznych. Definicja budynków pasywnych wyraźnie wskazuje, że są to budynki o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania nie większej niż 15 kWh/m2/rok. Charakteryzuje je głównie doskonała izolacyjność cieplna dzięki zastosowanym materiałom i eliminacji tzw. mostków cieplnych, ale nie tylko. Wraz z rozwojem budownictwa pasywnego pojawia się coraz więcej koncepcji, dzięki którym możemy zaoszczędzić na energii potrzebnej do ogrzewania. Oszczędzamy dzięki pozyskiwaniu energii słonecznej, czy systemów odzysku ciepła z wentylacji. Nie tylko zyski zewnętrzne są ważne: dzięki właściwym instalacjom i konstrukcji domu pasywnego mamy również zyski wewnętrzne, na przykład z wykorzystania ciepła, które generowane jest przez urządzenia gospodarstwa domowego. Budynki pasywne to konstrukcje kompaktowe, ich architektura jest więc podporządkowana oszczędnościom energetycznym. Koszty budowy domu pasywnego w porównaniu do kosztów budowy domu tradycyjnego nie są znacznie wyższe, a wybierając taką konstrukcję, mamy pewność co do niższych kosztów użytkowania. Myśląc przyszłościowo jest to zdecydowanie dobry wybór.