Jak dbać o meble woskowane?

Jak dbać o meble woskowane?

Drewno to bez wątpienia najstarszy i wciąż najpopularniejszy surowiec wykorzystywany do produkcji mebli. Sprzęty drewniane charakteryzują się wysoką trwałością i niezwykle efektownym wyglądem, dzięki czemu stanowią uniwersalny element aranżacji. Jednym z rodzajów mebli produkowanych z drewna są meble woskowane. Na czym polega woskowanie i w jaki sposób prawidłowo pielęgnować tego typu meble?

Co to znaczy, że meble są woskowane?

Woskowanie to jedna z najstarszych metod wykończenia mebli drewnianych. Zwyczaj pokrywania drewna naturalnym woskiem pszczelim przetrwał do dzisiaj i wciąż cieszy się dużą popularnością jako skuteczny sposób na zabezpieczenie powierzchni mebla, a także uwydatnienie jego walorów estetycznych. Jeśli chodzi o ochronę drewna, to woskowanie zapobiega wnikaniu wilgoci, powstawaniu uszkodzeń i osadzaniu się kurzu na meblach. Natomiast pod względem estetyki tak wykończone meble z drewna prezentują się niezwykle szlachetnie, a to za sprawą subtelnego połysku, delikatniejszego niż w przypadku tradycyjnego lakierowania.

„Wosk nie tylko utrwala, ale też pozwala wyeksponować naturalną kolorystykę drewna oraz rysunek słojów. – Mówi ekspert z firmy Meble K&D. – Meble woskowane, takie jak komody, ławy czy kredensy stanowią dzięki temu prawdziwą ozdobę wnętrz, szczególnie tych urządzonych w stylu rustykalnym lub kolonialnym. Doskonale łączą się przy tym z naturalnymi tkaninami, szkłem i kamieniem. Tak zaaranżowane pomieszczenia wyróżnia ciepła i przytulna atmosfera, a równocześnie zyskują one ponadczasowy, elegancki styl”.

Pielęgnacja mebli woskowanych

Podstawowa zasada pielęgnacji mebli drewnianych mówi o stosowaniu w tym celu wyłącznie środków czystości przeznaczonych do drewna. Uniwersalne preparaty mogą bowiem naruszyć strukturę drewna i doprowadzić do powstawania odbarwień, a nawet uszkodzeń na powierzchni mebli. Niewskazane jest również stosowanie wody, która w nadmiarze będzie wnikać w drewno i prowadzić do jego niszczenia. Bieżące zabrudzenia na meblach woskowanych usuwamy przy pomocy miękkiej, np. bawełnianej lub flanelowej ściereczki. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki antystatycznej powierzchni meble tego typu są mniej narażone na osadzanie się kurzu. Niemniej jednak konieczne jest ich regularne czyszczenie, a także zabezpieczanie. W tym celu należy sięgnąć po preparaty zawierające wosk, np. specjalne mleczka, które wciera się w drewno. Korzystając z naturalnego wosku pszczelego warto zwrócić uwagę, czy jego odcień odpowiada kolorystyce mebli. Na drewnianą powierzchnię nakładamy cienką warstwę preparatu, następnie polerujemy przy użyciu suchej, miękkiej ściereczki. W ten sposób tworzy się kolejna ochronna warstwa na powierzchni mebli, które odzyskują swój blask. To również znakomita metoda maskowania niewielkich uszkodzeń, np. zarysowań.