Piwo rzemieślnicze

Jak rozpocząć przygodę z piwem rzemieślniczym?

Piwo to napój, który cieszy się powszechną sympatią. Wiele osób ma swoje ulubione rodzaje, po które sięga w chwilach relaksu. Często są to piwa z wielkich koncernów dystrybuowane na całą Polskę. Jednak niektórzy chcą próbować nowych smaków, dlatego sięgają po piwa rzemieślnicze, inaczej zwane kraftowymi. Co zrobić, aby być jedną z takich osób i zainteresować się mniej popularnymi trunkami?

Co to jest piwo rzemieślnicze?

Piwo rzemieślnicze różni się od produktów oferowanych przez koncerny rozprowadzające alkohol na całą Polskę. Zazwyczaj można się z nim spotkać w konkretnym regionie kraju. Jest produkowane przez stosunkowo małe browary. W procesie tym wykorzystuje się nieco droższe składniki i inne technologie. Mniejsza skala dystrybucji piwa rzemieślniczego, nietypowe smaki oraz jego wyższa cena wpływa na postrzeganie produktu jako wyjątkowego. Konsumenci mają wrażenie, że piwowar musiał być bardzo zaangażowany w produkcję trunku i często jest to prawdą.

Jaki styl wybrać?

Piwa rzemieślnicze charakteryzują się bogactwem smaków. Są zatem zarówno napoje delikatne, jak i mocniejsze, o intensywniejszym smaku i aromacie. Od którego zacząć? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj o jednym – poszukiwanie smaku idealnego może trochę potrwać. Nie zniechęcaj się zatem, jeśli mocne piwo okaże się dla Ciebie zbyt intensywne, a słabe Cię nie zachwyci, bo będzie za bardzo przypominało produkty wielkich koncernów. Daj szansę stylom, których jeszcze nie próbowałeś.

Wiedza o piwie – tylko degustacja, czy również teoria?

To niewiarygodne, że piwem można się interesować na tyle, żeby się o nim uczyć. A jednak, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele nie wiemy na ten temat. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na szkolenie dotyczące wiedzy o piwie. To tam zdobędziesz podstawową (a później być może bardziej zaawansowaną) wiedzę na temat tego alkoholu, a może będziesz miał również okazję spróbować różnych stylów. Degustacja to swego rodzaju sztuka – jej też trzeba się nauczyć.

Skąd wziąć piwo rzemieślnicze?

Aby zacząć swoją przygodę z piwem rzemieślniczym, trzeba oczywiście zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie, czyli po prostu… piwo rzemieślnicze. Ale skąd je wziąć? Przykładem jest Browar Pilsweizer, który oferuje trunki o bardzo zróżnicowanych smakach. Produkty tej firmy potrafią zaskoczyć. Próbowanie piw rzemieślniczych daje możliwość poznania nietypowych smaków, często bardzo różniących się od tych proponowanych przez wielkie koncerny. Degustacja lokalnych alkoholi może być jednym z elementów zwiedzania któregoś z regionów Polski.