Piwo rzemieślnicze

Jak rozpocząć przygodę z piwem rzemieślniczym?

Piwo to napój, który cieszy się powszechną sympatią. Wiele osób ma swoje ulubione rodzaje, po które sięga w chwilach relaksu. Często są to piwa z wielkich koncernów dystrybuowane na całą Polskę. Jednak niektórzy chcą próbować nowych smaków, dlatego sięgają po piwa rzemieślnicze, inaczej zwane kraftowymi. Co zrobić, aby być jedną z takich osób i zainteresować się mniej popularnymi trunkami?

Co to jest piwo rzemieślnicze?

Piwo rzemieślnicze różni się od produktów oferowanych przez koncerny rozprowadzające alkohol na całą Polskę. Zazwyczaj można się z nim spotkać w konkretnym regionie kraju. Jest produkowane przez stosunkowo małe browary. W procesie tym wykorzystuje się nieco droższe składniki i inne technologie. Mniejsza skala dystrybucji piwa rzemieślniczego, nietypowe smaki oraz jego wyższa cena wpływa na postrzeganie produktu jako wyjątkowego. Konsumenci mają wrażenie, że piwowar musiał być bardzo zaangażowany w produkcję trunku i często jest to prawdą.

Jaki styl wybrać?

Piwa rzemieślnicze charakteryzują się bogactwem smaków. Są zatem zarówno napoje delikatne, jak i mocniejsze, o intensywniejszym smaku i aromacie. Od którego zacząć? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj o jednym – poszukiwanie smaku idealnego może trochę potrwać. Nie zniechęcaj się zatem, jeśli mocne piwo okaże się dla Ciebie zbyt intensywne, a słabe Cię nie zachwyci, bo będzie za bardzo przypominało produkty wielkich koncernów. Daj szansę stylom, których jeszcze nie próbowałeś.

Wiedza o piwie – tylko degustacja, czy również teoria?

To niewiarygodne, że piwem można się interesować na tyle, żeby się o nim uczyć. A jednak, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele nie wiemy na ten temat. Dobrym pomysłem będzie wybranie się na szkolenie dotyczące wiedzy o piwie. To tam zdobędziesz podstawową (a później być może bardziej zaawansowaną) wiedzę na temat tego alkoholu, a może będziesz miał również okazję spróbować różnych stylów. Degustacja to swego rodzaju sztuka – jej też trzeba się nauczyć.

Skąd wziąć piwo rzemieślnicze?

Aby zacząć swoją przygodę z piwem rzemieślniczym, trzeba oczywiście zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie, czyli po prostu… piwo rzemieślnicze. Ale skąd je wziąć? Marka Pilsvar, która oferuje piwa o bardzo zróżnicowanych smakach, przede wszystkim dostępna jest w sklepie firmowym na terenie browaru w Grybowie. Dzięki rozszerzającej się sieci dystrybutorów, piwa rzemieślnicze tej marki coraz częściej spotkamy w sklepach – nie tylko w tych patronackich, ale i w sieciowych dyskontach spożywczych czy w lokalach gastronomicznych.

Próbowanie piw rzemieślniczych daje możliwość poznania nietypowych smaków, często bardzo różniących się od tych proponowanych przez wielkie koncerny. Degustacja lokalnych alkoholi może być jednym z elementów zwiedzania któregoś z regionów Polski.