Kiedy warto zdecydować się na masaż woskiem?

Kiedy warto zdecydować się na masaż woskiem?

Masaż roztopionym woskiem z aromatycznej świecy pojawił się w ofercie polskich SPA i gabinetów odnowy biologicznej już kilka lat temu – i zadomowił się tam na dobre, a jego popularność stale rośnie. Wciąż jednak sporo osób z rezerwą podchodzi do tego pomysłu. Jak to? Polewać skórę gorącym woskiem?! A co z ryzykiem poparzenia? W poniższym artykule rozwiewamy podobne wątpliwości, mając nadzieję, że wahających się przekona to do skorzystania z licznych zalet masażu świecą.

Rytuał ten wywodzi się z orientalnej tradycji sięgającej czasów, gdy nie znano jeszcze służącej obecnie do wyrobu świec parafiny. Wówczas wytwarzano je z naturalnych wosków i olejów, które wzbogacano drogocennymi składnikami aromatyzującymi powietrze wskutek rozgrzania ich przez płomień.

Ze skarbca natury

Nie od dziś też wiadomo, że zarówno naturalne woski, jak i oleje (np. jojoba czy masło shea) wykazują właściwości silnie odżywiające skórę, włosy i paznokcie. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne zaś nie tylko potrafią wprowadzić w odpowiedni nastrój swym zapachem, ale też oddziałują na wiele procesów zachodzących na poziomie komórkowym (np. wspomagają walkę z cellulitem, roztępami lub wolnymi rodnikami czy odkażają skórę). Stąd zaś już tylko krok od wykorzystania tej wiedzy w sztuce masażu.

Rewitalizacja skóry…

Jednym z efektów tego wykonywanego z użyciem aromatycznej świecy jest ogólna poprawa stanu skóry: stymulacja krążenia (a więc szybsze wchłanianie cennych substancji aktywnych oraz szybsze usuwanie toksycznych złogów), przywrócenie blasku, zwiększenie gładkości, nawilżenia, napięcia. Warto więc rozważyć masaż woskiem, jeśli nasza cera jest sucha lub wykazuje oznaki zmęczenia.

…i ukojenie nerwów

Podstawowym wskazaniem do poddania się zabiegowi jest jednak chęć redukcji stresu, zmęczenia i napięć gromadzących się w ciele. Jest to bowiem masaż przede wszystkim relaksujący. Osiągnięciu błogiego stanu odprężenia sprzyja nie tylko odpowiednio dobrana technika masowania, ale też przemyślana kompozycja aromatów, ciepło aplikowanego na skórę wosku, kojąca muzyka oraz łagodne światło świec. Wszystko to pozwala się zarówno wyciszyć, jak i zregenerować siły oraz doświadczyć natychmiastowej poprawy samopoczucia.

Nie dla każdego

Wśród ewentualnych przeciwwskazań do masażu świecą trzeba natomiast wymienić ciążę, miesiączkę, nadciśnienie, infekcje (zwłaszcza choroby nerek), nowotwory oraz nieuregulowaną nadczynność tarczycy. Nie powinny się mu poddawać także osoby uczulone na którykolwiek z składników świecy, a także te, które w ciągu poprzednich dwóch dni korzystały z zabiegu depilacji laserem lub woskiem.

Kwestia bezpieczeństwa

No dobrze – a co z tymi poparzeniami? Otóż nie ma na nie tu miejsca, bo świeca przeznaczona do masażu nie zawiera parafiny ani innych produktów ropopochodnych, przez co nie rozgrzewa się aż tak bardzo jak zwykła świeczka (której pod żadnym pozorem nie należy w takim celu używać!). Po zapaleniu świeca przemienia się w przyjemnie ciepły, pachnący olejek, który doskonale odżywia masowaną nim skórę. Warto udać się na tego rodzaju masaż w sprawdzone miejsce, takie jak choćby specjalistyczna przychodnia High-Med w Warszawie.