Kolorystyka kabin z płyt wiórowych

Kolorystyka kabin z płyt wiórowych

Kabiny sanitarne w miejscach publicznych powstają obecnie przede wszystkim w systemach ścian działowych. Jednym z materiałów, który najczęściej jest wykorzystywany do ich budowy, są odpowiednio wykończone płyty wiórowe. Ważna jest dla nas oczywiście ich trwałość, standardy bezpieczeństwa i higieny, jakie muszą spełniać, ale także estetyka – zależy nam na tym, by kabiny były przyjazne dla oka przez długi czas. Melaminowane lub laminowane odpowiednim materiałem płyty spełniają nasze oczekiwania.

Standardowy system ścian działowych

Zanim przejdziemy do estetyki w kontekście kolorystyki kabin z płyt wiórowych, przyjrzymy się bliżej, jak od strony technicznej wygląda przykładowy system ścian działowych. O standardowym systemie, który stosować można do wszystkich pomieszczeń o normalnej wilgotności, opowiadają nam przedstawiciele firmy Sanipol z siedzibą w Międzyrzeczu. Systemowe ścianki wykonane są z obustronnie melaminowanych płyt wiórowych, których widoczne krawędzie są wykończone obrzeżem z PCW lub ABS. Z takiego samego materiału wykończonego w ten sam sposób wykonane są drzwi kabiny. Kolejne elementy to oczywiście okucia: zawiasy (w standardzie nakładane zawiasy z ocynkowanej stali z osłoną), obustronna gałka lub klamka i rygiel z rozetą. Do budowy kabin sanitarnych wykorzystuje się też metalowe profile z kształtowników, z metalu powstają także stopy kabin. Materiały montażowe to nity, wkręty i dyble.

Kolory ścian, drzwi i dodatkowych elementów

Ściany i drzwi kabin sanitarnych z płyt wiórowych, którym się przyglądamy, wykonywane są w kilku standardowych kolorach z palety RAL, ale to nie wszystko. W standardowych kolorach znajdziemy cztery barwy: klasyczna biel, modny antracyt, uniwersalny popiel i delikatny beż. Do wyboru mamy jednak więcej – to kolor pomarańczowy, bordowy, czerwony, zielony, żółty i grafitowy z palety RAL oraz motyw delikatnego dębu i industrialnego betonu. Nie tylko elementy wykonane z płyt wiórowych dostępne są w różnych barwach. Okucie do kabin sanitarnych to rdzeń z ocynkowanej stali w osłonie z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Otuliny okuć kolorystycznie można dopasować do kabiny według swojego poczucia estetyki – do wyboru mamy kilkanaście kolorów. Dodatkowo warto dodać, że istnieje możliwość zamówienia kabin sanitarnych z płyt wiórowych z okuciami z anodowanego aluminium lub z nierdzewnej stali. Anodowanie polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku na metalu, co ma na celu nie tylko zabezpieczyć jego powierzchnię, ale także ją ozdobić. Anodowane aluminium uzyskuje ciekawą fakturę – a jeśli do elektrolitu dodana zostanie substancja barwiąca, na powierzchni elementu tworzy się kolorowa, nieścieralna powłoka.