Materiały eksploatacyjne niezbędne w biurze

Żadne biuro nie obejdzie się dziś bez drukarki, w większości standardem są też skanery, dzięki którym możemy przesyłać podpisane i opieczętowane dokumenty pocztą elektroniczną. Wynika z tego, że najważniejsze, niezbędne materiały eksploatacyjne to oczywiście tonery i tusze do drukarek. Czym różnią się tonery i tusze? Co można powiedzieć o produktach oryginalnych i ich zamiennikach?

Tonery do drukarek laserowych i tusze do drukarek atramentowych

Tonery i tusze to dwa różne materiały eksploatacyjne – tonery wykorzystywane są w drukarkach laserowych, a płynne tusze w kartridżach w drukarkach atramentowych. W biurach najczęściej wykorzystywane są drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne z funkcją druku laserowego. W tonerze znajduje się pigment w postaci suchego proszku, który nanoszony jest za pomocą światłoczułego bębna drukarskiego, na który pada wiązka laserowa, stąd nazwa drukarek wykorzystujących tonery. Drukarka laserowa jest mniej precyzyjna niż drukarka atramentowa, oczywiście pod warunkiem, że porównujemy ze sobą drukarki sprawdzonych producentów. Trzeba jednak zaznaczyć, że na potrzeby biurowych wydruków są w większości przypadków wystarczająco dobre. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Offishop.pl ze sprzętem i artykułami do biura, w przypadku drukowania dokumentów praktycznie nie widać różnicy między wydrukiem laserowym a wydrukiem z drukarki atramentowej. W biurach tworzymy przede wszystkim proste, czarno-białe wydruki z tekstem, obliczeniami, tabelami, wykresami, dlatego do biur chętniej wybieramy drukarki laserowe, ponieważ koszty materiałów eksploatacyjnych do tych urządzeń są tańsze. Warto też wspomnieć, że drukarki laserowe drukują szybciej.

Oryginalne materiały eksploatacyjne do drukarek i zamienniki

Zarówno tonery do drukarek laserowych, jak i tusze do drukarek atramentowych dostępne są w wersji oryginalnej i w formie zamiennika. Zamienniki to produkty znacznie tańsze, jednak nie oznacza to, że są od oryginałów gorsze. Warunki są dwa: powinny to być tonery lub tusze renomowanego producenta, koniecznie kupione z pewnego źródła. Na zakup oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek decydujemy się przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z drukarek atramentowych i tworzymy wydruki inne niż typowe, biurowe dokumenty. Mówimy przede wszystkim o wydrukach kolorowych grafik o dużym nasyceniu. Możemy więc podsumować, że to, jakie materiały eksploatacyjne będą naprawdę niezbędne w naszym biurze, zależy od tego, jakie wydruki tworzymy.