Policealna szkoła medyczna

Policealna szkoła medyczna – sposób na zdobycie ciekawej pracy

Absolwenci liceów stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Czego się dalej uczyć? Jaki zawód wybrać? Jak pogodzić pasję z dobrymi zarobkami i szybko odnaleźć się na rynku pracy? Odpowiedzią na pytania może być policealna szkoła medyczna. Jakie wykształcenie można w niej zdobyć i czy warto uczyć się właśnie tam? Sprawdź, czy to ścieżka zawodowa dla Ciebie!

Zawody medyczne – czy warto w to iść?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy spojrzeć na sytuację służby zdrowia w Polsce, ale też za granicą. Lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych czy salowych jest coraz mniej, a ponieważ społeczeństwo się starzeje, jego potrzeby w zakresie opieki medycznej rosną. Gabinety medyczne zarówno dotowane z budżetu państwa, jak i prywatne są dosłownie oblegane przez pacjentów, a kolejki nigdy nie maleją.

„Prosty wniosek: brakuje pracowników w zawodach medycznych i jest na nich ogromne zapotrzebowanie” – mówi specjalista z Dental Service, Pierwszego Niepublicznego Policealnego Studium Medycznego w Szczecinie. – Podobną sytuację obserwujemy też w krajach skandynawskich. Zawody medyczne dają wiele możliwości w Polsce i za granicą

Zawody medyczne – nie tylko lekarz i pielęgniarka

Aby pracować w służbie zdrowia, nie trzeba być lekarzem ani pielęgniarką. W wielu zawodach w tej dziedzinie nie są wymagane czasochłonne, drogie i trudne studia wyższe, a następnie kilka lat specjalizacji i staży. Można pracować w zawodach medycznych znacznie szybciej i zdobyć pożądane wykształcenie łatwiej – w policealnym studium medycznym. Do profesji, które da się w ten sposób zdobyć, zaliczają się:

  • technik farmaceutyczny,
  • technik dentystyczny,
  • higienistka stomatologiczna,
  • asystentka stomatologiczna,
  • technik sterylizacji medycznej i wiele innych. 

Nauka trwa, w zależności od kierunku, rok lub dwa i odbywa się w systemie weekendowym. Obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Po złożeniu egzaminu absolwent medycznej szkoły policealnej jest gotowy do pracy.

Dla kogo medyczna szkoła policealna?

Medyczna szkoła policealna to oczywisty wybór dla osób interesujących się medycyną i ochroną zdrowia, które nie widzą się jednak w roli lekarza. Szkoła policealna może być też wstępem do podjęcia studiów medycznych, pielęgniarskich czy farmaceutycznych. W czasie dwóch-czterech semestrów łatwo zorientujesz się, czy chcesz pogłębiać wiedzę i podnosić kwalifikacje, czy też pracować w wyuczonym zawodzie. 

Policealna szkoła medyczna, z uwagi na to, że zajęcia odbywają się od piątkowego popołudnia do niedzieli, jest idealna dla osób, które od razu po ukończeniu szkoły średniej chcą podjąć zatrudnienie i w pełni się usamodzielnić. Łącząc pracę z nauką, zyskujesz podwójnie – w pracy praktykę, a w szkole wiedzę i uprawnienia, by pójść naprzód i mieć więcej możliwości na rynku.