pozyczka pod zastaw

Pożyczka pod zastaw – czy warto brać ją pod uwagę?

Coraz więcej osób traktuje pożyczki pod zastaw jako alternatywę dla kredytów bankowych. Po okresie niezbyt dobrego PR-u kolejni klienci przekonują się, że tego rodzaju finansowanie nie musi wiązać się ani z dużym ryzykiem, ani niebotycznymi odsetkami. Na co zwrócić uwagę, poszukując wiarygodnej oferty pożyczki pod zastaw?

Ostatnie zmiany w polskich przepisach sprawiły, że propozycje pożyczek prywatnych, w tym pożyczek pod zastaw, stały się o wiele bardziej transparentne i bezpieczne. Pożyczkodawcy nie mogą już bez końca windować w górę kosztów udzielenia finansowania ani ukrywać ich przed świadomością klientów.

Pożyczka pod zastaw bez weryfikacji w bazie BIK

Z każdym rokiem pojawia się wiele nowych ofert instytucji pozabankowych, w efekcie czego dzisiaj nawet osoby o negatywnych historiach w bazach biur informacji gospodarczej mają szeroki wybór propozycji finansowania – mogą skorzystać, chociażby z którejś z pożyczek pod zastaw, np. w CFH, lub z zabezpieczeniem w formie weksla. Poszukując, najkorzystniejszego produktu finansowego warto zwrócić uwagę na inne parametry niż jedynie oprocentowanie. Ważną informacją będzie między innymi RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, pokazująca całkowity koszt pożyczki – oprocentowanie, opłaty związane z udzieleniem i obsługą finansowania, prowizje. RRSO uwzględnia również wartość pieniądza w czasie – im krótszy okres spłaty, tym wyższa wartość wskaźnika.

Wybór wiarygodnej oferty pożyczek pod zastaw

Wiele osób boi się, że firma pożyczkowa, z którą nawiąże współpracę, okaże się nieuczciwa. Na szczęście istnieją sposoby, by ograniczyć ryzyko, że wybrany przez nas pożyczkodawca stosuje praktyki niezgodne z prawem. Po pierwsze, przed podpisaniem umowy warto zweryfikować KRS upatrzonej firmy i sprawdzić, czy przypadkiem nie figuruje na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Po drugie, dobrą metodą pomagającą w ocenie pożyczkodawców jest weryfikacja, co na jego temat mówią klienci, którzy skorzystali już z jego oferty. Wystarczy zajrzeć do Internetu i poszukać opinii na różnego rodzaju forach i portalach. Pamiętajmy jednak, że te zamieszczone na stronie pożyczkobiorcy to zwykle element marketingu, który nieraz ma niewielkie pokrycie w rzeczywistości.

Umowa pożyczki pod zastaw

Kiedy już znajdziemy ofertę pożyczki pod zastaw, której warunki przekonają nas, że to odpowiedni produkt dla naszych potrzeb, wciąż warto trzymać rękę na pulsie, by wykluczyć wszelkiego rodzaju niemiłe niespodzianki. Ważnym etapem zaciągnięcia pożyczki pod zastaw jest podpisanie umowy – a jeszcze wcześniej dokładna analiza zawartych w niej informacji.

Niezależnie od tego, z jakim podmiotem podpisujemy umowę pożyczki pod zastaw, obligatoryjnie muszą się znaleźć w niej wyraźne informacje dotyczące oprocentowania, sposobie spłacania i harmonogramie regulacji poszczególnych rat. Niezmiernie ważnym obszarem są również dodatkowe opłaty – takie jak prowizje czy opłata przygotowawcza. Pamiętajmy, że każda z takich płatności koniecznie powinna znaleźć swoje miejsce w umowie.