Trekking

Trekking, czyli górskie wędrówki – co zabrać ze sobą?

Bliski kontakt z naturą, podziwianie pięknych widoków, poprawianie kondycji i możliwość przeżycia przygody – to główne korzyści zachęcające wiele osób do wędrówek po górach. Jednak trekking, bo tak nazywamy tę formę aktywności fizycznej, wymaga bardzo dobrego przygotowania. Zanim wyruszymy na szlak, sprawdźmy co powinniśmy zabrać ze sobą, żeby nasza wyprawa skończyła się szczęśliwie.

Ubranie

Dobre ubranie to podstawa wyposażenia każdego, kto rusza na szlak. Zawsze powinniśmy być przygotowani na różne okoliczności – pogoda w górach potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Nawet jeśli rankiem świeci słońce i jest ciepło, w połowie drogi może złapać nas zimny wiatr i deszcz. Obowiązkowo powinniśmy zaopatrzyć się więc w solidną kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową oraz spodnie – bardzo dobrym wyborem będą okrycia wierzchnie, wyposażone w suwaki, dzięki którym możemy łatwo odpiąć nogawki i rękawy. Zaoszczędzimy w ten sposób miejsce w plecaku i unikniemy nadmiernego pocenia się. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w koszulki i bieliznę z szybkoschnących materiałów oraz różnego rodzaju dodatki – czapki, rękawice, kaptury, peleryny.

Obuwie

Każdy zapewne słyszał historie o ludziach, które wyszły na szlak w japonkach bądź trampkach i później nie były w stanie zejść o własnych siłach. Nie lekceważmy roli, jaką odgrywa specjalnej obuwie trekkingowe. Wykonywane jest ono w ten sposób, żeby zapewnić stopom odpowiednie oparcie i chronić je przed takimi niebezpieczeństwami jak skręcenia i inne urazy, mróz, wilgoć. To obowiązkowy element naszego wyposażenia.

Plecak

Na szlaku przyda nam się wiele różnych rzeczy – poczynając od prowiantu i wody, poprzez zapasowe ubrania oraz akcesoria. Do ich noszenia powinniśmy używać pojemnego plecaka. Dobrej jakości plecaki wspomagają plecy, zapewniają odpowiednią wentylację skóry i wyposażone są w liczne kieszenie, ułatwiające przechowywanie niezbędnego ekwipunku. Pojemność plecaka powinna być dostosowana od długości trasy. Jeśli wybieramy się na kilkugodzinną wycieczkę, w zupełności wystarczy nam plecak o pojemności między 10-20 litrów.

Kije trekkingowe

Kije przydadzą się na każdym szlaku, niezależnie od jego długości, stopnia trudności oraz poziomu naszego doświadczenia i kondycji. Służy on do podpierania się podczas wchodzenia, dzięki czemu zapewniamy sobie stabilizację – szczególnie istotną przy pokonywaniu trudniejszych odcinków – oraz nieco odciążamy nogi plecy. Kijki posiadają teleskopową budowę, co pozwala nam dopasować ich długość do naszego wzrostu. Wysokiej klasy kije i akcesoria do nich znajdziemy w ofercie Xtreme Shop.

Akcesoria

Powyżej opisane sprzęty to absolutny must have każdego miłośnika trekkingu, niezależnie od tego czy jest amatorem, czy profesjonalistą. Do tego można doliczyć również całą masę drobniejszych elementów ekwipunku, które mogą być bardzo przydatne, między innymi:

  • Mapa – ułatwi nam planowanie wyprawy i kontrolę trasy
  • Podstawowe akcesoria medyczne – plastry, bandaże, leki przeciwbólowe i inne
  • Latarka – szczególnie przydatne są czołówki, gdyż możemy korzystać z nich bez użycia rąk
  • Powerbank – przydatny do awaryjnego zasilenia telefonu w sytuacji kryzysowej
  • Nóż – najlepiej składany
  • Repelenty – czyli środki odstraszające komary i kleszcze

Przed wyruszeniem na wycieczkę obowiązkowo zapoznajemy się również z informacjami udostępnianymi przez lokalne służby ratownicze, przede wszystkim z numerami telefonów.