Umeblowanie hotelu

Umeblowanie hotelu. Najważniejsze reguły aranżacyjne

Aranżacja wnętrz hotelowych pod kątem umeblowania wbrew pozorom nie należy do zadań łatwych. Elementy wyposażenia muszą bowiem odznaczać się nie tylko wysoką jakością i funkcjonalnością, ale również wyglądem, który odpowiadać będzie setkom, a nawet tysiącom różnych osób. Warto więc uwzględnić choćby kilka prezentowanych niżej, praktycznych wskazówek w tym zakresie.

Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto stanowi docelową grupę odbiorców usług hotelowych świadczonych przez dany obiekt. Czy gośćmi będą raczej rodziny z dziećmi, czy młodzi ludzie, którzy szukają już czegoś lepszego od hostelu? A może oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów biznesowych? W każdym z tych przypadków sprawdzi się wszak nieco inny wariant designu. Ustalenie tego może okazać się nieocenioną pomocą w uzyskaniu spójności stylistycznej wszystkich hotelowych przestrzeni. Pokoje, korytarze, lobby czy sala restauracyjna to zupełnie różne pomieszczenia – powinny mieć jednak jakiś wspólny mianownik. Doskonale w tej roli odnajdą się zaś właśnie meble i dodatki.

Umiar i charakter

Te znajdujące się w lobby mogą być nieco odważniejsze w odcieniu i formie. Stanowiąc swoistą wizytówkę obiektu, przydadzą wnętrzu charakteru, co często potrafi zachęcić niezdecydowanych. W pokoju hotelowym, w którym gość powinien czuć się dobrze jak w domu – a nawet nieco lepiej – warto postawić na bardziej zachowawcze barwy i linie. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że meble mają być nudne! Chodzi przede wszystkim o to, by wpasowały się w gust możliwie dużej liczby osób, a raczej: by nie drażniły swą nachalnością tych, którzy akurat nie przepadają np. za fioletem.

Przemyślana funkcjonalność

Kompletując wyposażenie hotelu, warto prześledzić w głowie rozmaite scenariusze dotyczące tego, w jaki sposób gość będzie z niego korzystał, jaką drogę pokona, gdzie zostawi bagaże etc. Dzięki temu nie zapomnimy o umieszczeniu w pobliżu recepcji wygodnej sofy, na której można choćby poczekać na taksówkę, a w pokojach hotelowych – oprócz komfortowego łóżka (stanowiącego tu bodaj najważniejszy element) także stolików lub szafek nocnych oraz fotela i biurka tworzących przestrzeń do pracy.

Profesjonalna jakość

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: zarówno konstrukcja, jak i materiał oraz sposób wykonania mebli hotelowych powinny uwzględniać ich intensywną, wieloletnią eksploatację. Lepiej więc zaopatrywać się w wyposażenie przeznaczone do użytku profesjonalnego, na co wskazują takie przymiotniki jak „obiektowe” czy „kontraktowe”. Zaprojektowane z myślą właśnie o hotelach meble o podwyższonej trwałości oferuje chociażby sklep Italia Style. Dostępne tam produkty cechują się zresztą nie tylko wyjątkową jakością, ale też włoskim designem najwyższej próby, łączącym w sobie funkcjonalność i tchnące luksusem piękno.