Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy poniekąd wstrząsnął rynkiem poligraficznym, który do początku lat 90. minionego stulecia znał wyłącznie metody przenoszenia druku na nośnik z wcześniej przygotowanej formy drukowej. Pamiętajmy, że jeszcze w latach 80. XX wieku składem druku zajmował się zecer. Wynalezienie druku cyfrowego było więc wielkim skokiem w przyszłość zdominowaną przez komputery. Dziś chcemy opowiedzieć Wam o jego zaletach.

Druk cyfrowy w szybkim czasie zyskał popularność porównywalną z drukiem offsetowym. Zdobył ją dzięki licznym zaletom, wśród których najważniejsze to:

  • możliwość natychmiastowej realizacji projektów,
  • opłacalność druku niskonakładowego,
  • możliwość druku danych zmiennych,
  • możliwość druku na wielu rodzajach nośników.

Realizacja zleceń z dnia na dzień

Druk cyfrowy odbywa się w taki sposób, że dane wprowadzone do komputera przekazywane są do maszyny drukującej, która rejestruje je na nośniku. Druk w tej technice pozwala ominąć czasochłonny etap związany z przygotowaniem formy drukowej (matrycy), stosowanej chociażby w offsecie czy sitodruku. Dzięki temu czas realizacji projektów graficznych wykonywanych w druku cyfrowym jest znacznie krótszy w stosunku do innych technik poligraficznych. Tym samym drukarnie mają szansę realizować zlecenia druku praktycznie z dnia na dzień. Jest to możliwe również dzięki sporej prędkości cyfrowych maszyn drukujących. Te obecne to zaawansowane technologicznie urządzenia o świetnych osiągach pracy, ale o tym później.

Niskie koszty przy małych nakładach druku

Przez to, że w druku cyfrowym nie ma potrzeby przygotowania matryc, przewyższył on popularność najbardziej konkurencyjnego wobec niego offsetu w zakresie produkcji niskich nakładów druku. W offsecie druk nakładu w liczbie do około 1000 kopii jest zwyczajnie nieopłacalny, ponieważ etap przygotowawczy projektu jest wówczas zbyt kosztowny. Tymczasem druk cyfrowy umożliwia wykonanie chociażby jednego egzemplarza książki, czasopisma lub innego zleconego produktu, co w zasadzie nie ma znaczenia dla kosztów usługi. Dlaczego jeszcze druk cyfrowy jest niezastąpiony w sytuacji, gdy chcemy zlecić wykonanie niskonakładowego projektu, o to zapytaliśmy już eksperta, przedstawiciela firmy FujiFilm Sericol Polska. – „Oszczędność związana z etapem przygotowawczym druku, konkretnie z przygotowaniem płyty, to nie jedyny plus technologii cyfrowej. Stworzenie maszyn cyfrowych umożliwiło rezygnację z naświetlarek i wywoływarek, które należało konserwować, co także przekładało się na koszty, które ponosił zleceniodawca. Kolejna rzecz to oszczędność w stratach materiałów. Te straty w przypadku druku cyfrowego praktycznie nie występują”.

Personalizacja druku

Wiemy już, że „szablonem” druku cyfrowego jest komputerowy plik danych, które przenoszone są na nośnik przez maszynę drukującą. Przez to, że plik ten znajduje się w komputerze, można go zmienić przed wykonaniem każdej kolejnej kopii druku. Można go obrócić, przyciąć lub skalować, a także całkowicie zmienić zawartą w nim treść lub grafikę. Jest to personalizacja druku, której nie można  w tak łatwy sposób uzyskać, wykonując projekt w innej technologii.

Możliwość druku na różnych nośnikach

Druk cyfrowy to uniwersalny druk, który sprawdza się na wielu rodzajach nośników. Jednak nie było to jego pierwotną zaletą. Pierwsze drukarki cyfrowe przystosowane były wyłącznie do druku na papierze. Dopiero rozwój atramentów cyfrowych spowodował, że obecnie jest to technika stosowana zarówno do wydruku papierowych gazet, jak i wielkoformatowych reklam zewnętrznych drukowanych na niewsiąkliwych podłożach. W druku cyfrowym, w zależności od rodzaju projektu, można wykorzystać tanie tusze wodne oraz trwałe tusze na bazie rozpuszczalników, które charakteryzuje doskonała przyczepność. Druk ten nie wyklucza również zastosowania wielu metod uszlachetnień.

Co z jakością druku cyfrowego?

Ogólnie uznaje się, że druk cyfrowy to druk gorszej jakości od offsetu, jednak dla większości projektów nie ma to szczególnego znaczenia. Faktem jest, że druk offsetowy to technologia, która gwarantuje najwyższą rozdzielczość wydruku. Wartość rozdzielczości w offsecie sięga nawet 4800 dpi. Tymczasem rzadko która drukarnia wykonuje w standardzie druk o rozdzielczości większej niż 300 dpi, dlatego potencjał offsetu w tym zakresie nie jest w dużym stopniu wykorzystywany. Poza tym dla jakości wydruku ma również znaczenie specyfika konkretnej maszyny drukującej oraz rodzaj drukowanego podłoża.

– „Maszyny nowej generacji, takie jak Jet Press 720S drukują cyfrowo, za to z doskonałą precyzją i powtarzalnością kopii, jaką otrzymuje się w offsecie. Ten model maszyny naszej marki łączy wszystkie zalety druku cyfrowego, czyli szybkość wydruku, wydajność oraz możliwość zmiany danych pomiędzy drukiem kolejnych egzemplarzy, a jednocześnie zapewnia ultra wysoką jakość, drukując obraz w rozdzielczości do 1200 dpi oraz w czteropoziomowej skali szarości. Taka jakość spokojnie może konkurować z jakością otrzymywaną w typowych drukarniach offsetowych” –wyjaśnia ponownie ekspert z FujiFilm Sericol Polska.

Wypowiedzią eksperta kończymy temat zalet druku cyfrowego wierząc, że jego treść pomoże Wam w wyborze najlepszej metody druku dla waszego projektu.