Zastosowanie wysp zrobotyzowanych

Zastosowanie wysp zrobotyzowanych

Robotyka pozwala zautomatyzować wiele procesów, które są nużące lub niebezpieczne dla człowieka. Szczególnie ceniona jest w branży przemysłowej i logistyce, gdzie szybkość i precyzja odgrywają kluczową rolę. Poza tym roboty są w stanie wyręczyć pracowników w wielu czynnościach, zwiększając ich bezpieczeństwo i generując jeszcze większe zyski. Warto więc poznać zastosowanie wysp zrobotyzowanych, wiodących prym w wielu zakładach.

Wyspy zrobotyzowane – zastosowanie

Wiele osób mylnie uważa, iż maszyny wypierają ludzi i zajmują ich miejsca pracy. Jest to błędne wyobrażenie, gdyż tak naprawdę wyręczają one w wykonywaniu ciężkich i żmudnych obowiązków. Dzięki temu człowiek może zająć się czynnościami, które wymagają użycia wiedzy, a nie siły mięśni. Dlatego właśnie na rynku tak bardzo cenione są wyspy zrobotyzowane, w pełni automatyzujące procesy przemysłowe. Jakie więc jest ich zastosowanie?

  • Transport elementów – skutecznie zajmują się nie tylko składaniem, ale także zawieszaniem elementów np. na karuzelach i przemieszczaniem ich w dowolne miejsca.
  • Paletyzacja przedmiotówwyspy zrobotyzowane są w stanie również sprawnie i szybko paletyzować towar, nawet większych rozmiarów. Jest to ogromne ułatwienie dla pracowników, którzy musieliby dźwigać pokaźne ciężary.
  • Montaż – maszyny tego typu mogą samodzielnie skręcać śrubki i inne elementy. W dodatku precyzyjnie układają płyty, produkty, uszczelniacze i inne przedmioty. Ich podstawową funkcją jest także załadunek elementów na linię produkcyjną.
  • Automatyzacja produkcji – wyspy zrobotyzowane są w stanie zająć się lakierowaniem, cięciem, okrawaniem czy zgrzewaniem.
  • Kontrola linii montażowych – urządzenia tego typu zapewniają również kontrolę jakości z użyciem systemów wizyjnych, czy też sprawdzają funkcjonalność danego wyrobu.

Wyspy zautomatyzowane z powodzeniem obsługują maszyny, a nawet pełnią funkcję punktu zbiorczego dla materiałów z linii montażowych. Z powodu uniwersalności są chętnie stosowane nie tylko w branży przemysłowej, ale także w medycynie i logistyce.

Zalety wysp zrobotyzowanych 

Urządzenia tego typu są niezwykle cenione w środowiskach, które nie sprzyjają pracy człowieka. Dlatego właśnie mogą wyręczyć pracowników w wielu czynnościach zagrażających ich zdrowiu. Jak mówi specjalista z CASSIOLI Polska, jest to znakomite rozwiązanie na halach, które nie spełniają wymogów BHP, czy też w pomieszczeniach, gdzie znajdują się toksyczne środki chemiczne.  

Poza tym wyspy zrobotyzowane wykonują daną czynność bez chwili przerwy, z taką samą dokładnością przez wiele godzin. Rezultatem tego jest ograniczenie możliwości błędu oraz zwiększenie efektywności pracy.

Inwestując w urządzenia tego typu, wyręczasz pracowników w wielu żmudnych czynnościach i pozwalasz wykazać się im w bardziej angażujących zadaniach. Dzięki temu mogą oni nadzorować i kontrolować różne procesy produkcyjne. Przy okazji optymalizuje to koszty zatrudnienia, a co za tym idzie – generuje większy zysk dla Twojej firmy.