O sprawności i szybkości prowadzenia prac na współczesnym placu budowy, w dużej mierze decyduje dzisiaj (rzecz jasna obok wykwalifikowanej i sumiennej kadry pracowniczej) w równym stopniu ciężki sprzęt, jak i ręczne elektronarzędzia. Ktoś nieobeznany z branżą mógłby zakwestionować takie stwierdzenie, mówiąc np., że wielka koparka to znacznie ważniejsza rzecz niż jakaś tam ręczna wiertarka.
Znaczenie elektronarzędzi na budowie
Chcąc Państwu wyjaśnić znaczenie zwykłych ręcznych elektronarzędzi przy wykonywaniu prac budowlanych, będziemy się posiłkować informacjami, jakie w tej materii uzyskaliśmy dzięki uprzejmości fachowców z wypożyczalni sprzętu RAMIRENT ze Szczecina. Rzeczywiście jest oczywiste, że wielka maszyna budowlana zrobi większą pracę, jeśli to zmierzymy w dżulach, niż wszystkie narzędzia ręczne wzięte łącznie z całej budowy. Dla nas jednak nie jest ważna wielkość wykonanej pracy w sensie fizycznym, lecz jej czasochłonność. Tzw. prace wykończeniowe zabierają na budowie wielokrotnie więcej czasu niż wszelkie roboty wykonane tam przez koparki, spycharki, ładowarki i dźwigi zebrane razem. Wiercenie otworów, kucie bruzd, szlifowanie betonów i posadzek oraz innych tego typu prac bez elektronarzędzi zajmowałoby tyle czasu, że mogłoby się okazać, że cała budowa jest nieopłacalna. Takie m.in. elektryczne urządzenia jak wiertarki, młotowiertarki, młoty, bruzdownice, pilarki, piły, szlifierki ze szlifierkami kątowymi na czele, wkrętarki, zakrętarki, specjalistyczne narzędzia dla hydraulików oraz wiele innych to dzisiaj wręcz obowiązkowe wyposażenie na każdej budowie.
Szczególne znaczenie sprzętu zasilanego akumulatorami
Wśród tak niezbędnych na budowie elektronarzędzi szczególne znaczenie ma sprzęt zasilany akumulatorami. Jak wiadomo nie zawsze i nie do każdego miejsca na budowie da się dociągnąć przewody zasilania elektrycznego. Co prawda można w tym przypadku do zasilania narzędzi użyć przedłużacza, jednak czasem jest to rozwiązanie kłopotliwe, a niekiedy i niewykonalne. Świetnym i praktycznym rozwiązaniem w takich przypadkach są ręczne elektronarzędzia akumulatorowe. Narzędzia te nie tylko umożliwiają pracę w miejscach, w których brak jest sieci elektrycznej, lecz także dają robotnikowi większą swobodę ruchów, czyniąc go bardziej mobilnym, a co za tym i wydajniejszym. Profesjonalne elektronarzędzia akumulatorowe wyposażone są standardowo w ładowarkę oraz zazwyczaj w dwa akumulatory, które wymiennie można doładowywać. Spośród tego typu narzędzi szczególnie praktyczne są wszelkiego rodzaju wkrętarki.