Jak odróżnić prawdziwą porcelanę od porcelitu, fajansu i innych sztucznych materiałów?

Jak odróżnić prawdziwą porcelanę od porcelitu, fajansu i innych sztucznych materiałów?

Wyroby z porcelany zdobią stoły na całym świecie. Pierwsze wyroby porcelanowe trafiały do Europy z Chin już w średniowieczu i były one wówczas cenione na wagę złota. Minęło kilkaset lat, nim wyroby porcelanowe wytwarzane w Europie dorównały tym, wykonanym na dalekim wschodzie. Dziś możemy być dumni z tego, że Polskie wyroby porcelanowe uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Szczególną popularnością cieszy się ręcznie malowana ceramika artystyczna Bolesławiec, wykonana z wysokiej jakości gliny kamionkowej. W kontraście do niej, wiele dostępnych „porcelanowych” naczyń wykonuje się przy pomocy tanich zastępczych materiałów, takich jak porcelit lub fajans – te same materiały, z których wykonuje się umywalki, czy sedesy. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy rozpoznać prawdziwą porcelanę od taniego produktu zastępczego.

Ceramika Bolesławiec: Test Światła

Porcelana wysokiej jakości przepuszcza promienie słoneczne, podczas gdy pokrywane sztucznym białym szkliwem materiały zastępcze, będą blokować promienie słoneczne. By wykonać taki test, wystarczy podnieść porcelanową filiżankę, talerzyk lub pokrywkę pod słońce. Jeżeli słońce za oknem akurat nie świeci, silna lampa powinna do tego również wystarczyć. Porcelana rozświetli się wówczas łuną światła. Takiego efektu nie zobaczysz, gdy trzymasz w ręku materiał imitujący porcelanę.

Ceramika Bolesławiec: Test Dźwięku

Prawdziwy ekspert pozna również jakość porcelany po delikatnym stuknięciu w nią przy pomocy sztućca. Trudno opisać to słowami, jednak wysokiej jakości porcelana, delikatnie trącona sztućcem, wyda z siebie wysoki i dźwięczny odgłos, podczas gdy tańsze materiały zastępcze wydadzą z siebie krótki i głuchy stukot.

Ceramika Bolesławiec: Test Atramentu

Jeżeli wciąż nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z wysokiej jakości porcelaną, czy podróbką, możesz spróbować ryzykownego testu przy pomocy atramentu. Prawdziwa porcelana jest bardzo wodoodporna, dzięki czemu jedzenie może być w niej bezpiecznie przechowywane. Materiały, takie jak porcelit i fajans posiadają wyższą nasiąkliwość materiału i są często żółtawe lub szarawe, więc pokrywane są sztucznym białym szkliwem, które ma nadać im charakterystycznego białego koloru. By wykonać test atramentu, należy odnaleźć fragment nieosłonięty szkliwem i zostawić na nim kropelkę atramentu przez około 1 minutę. Jeżeli po upływie tego czasu, atrament zmyje się pod bieżącą wodą, mamy do czynienia z prawdziwą porcelaną, jeżeli jednak plama będzie potrzebować od nas szorowania – najprawdopodobniej jest to tańszy materiał zastępczy.

Ceramika Bolesławiec charakteryzuje się również unikatowym stylem i sposobem wykonania. Każde naczynie produkowane przez tę Polską firmę jest ręcznie malowane przy pomocy stempli z gąbki lub gumy. Ręczne dekorowanie oznacza, że nie ma dwóch identycznych naczyń, które wyszły spod stempla ceramiki Bolesławieckiej i również to pomaga rozpoznać prawdziwą ceramikę artystyczną, od taśmowo produkowanej i dekorowanej mechanicznie podróbki.