Maszyny sterowane numerycznie zrewolucjonizowały branżę obróbki niemal wszystkich materiałów. Stosowanie obrabiarek CNC (Computerized Numerical Control) pozwala znacznie przyspieszyć procesy produkcyjne i ich koszty, a jednocześnie zapewnia zaskakująca precyzję i powtarzalność. Sercem takich urządzeń są silniki krokowe, których obsługa wymaga stosowania odpowiednich sterowników.
Czemu służą sterowniki w maszynach CNC?
Sterowniki nowoczesnych maszyn CNC pozwalają na łatwe sterowanie silnikami z wykorzystaniem sygnału kroków i kierunku bądź wbudowanego generatora.
Mówiąc najprościej, sterownik odpowiada za sterowanie pracą silnika krokowego w obrabiarce. Jest on połączony z komputerem przemysłowym, który kontroluje sterownik za pomocą specjalnej aplikacji, np. Mach.
Silnik krokowy w maszynach CNC zasilany jest elektrycznie na zasadzie impulsowej, a jego działanie uzależnione jest właśnie od ilości i częstotliwości podawania impulsów elektrycznych. Liczba podawanych impulsów warunkuje położenie wału silnika, zaś częstotliwość podawanych impulsów kroku wpływa na jego prędkość obrotową. A zatem działanie mikroprocesorowego sterownika maszyny CNC polega na sterowaniu napięciem podawanym na silnik, co przekłada się na dynamikę jego pracy. Kolejną funkcją sterownika jest redukcja drgań silnika krokowego oraz eliminacja ewentualnych błędów jego pozycji.
Parametry istotne przy doborze sterownika dla maszyny CNC
Ponieważ sterownik służy dostarczaniu w odpowiedni sposób prądu do uzwojeń silnika krokowego, jest niezbędnym elementem układu napędowego. Wybierając sterownik do maszyny CNC, trzeba brać pod uwagę to, ilufazowy silnik ma on obsługiwać. Istotny jest również wybór sterownika pod kątem dopasowania do wymagań konkretnej obrabiarki oraz zadań, jakie ma wykonywać maszyna. Oprócz parametrów elektrycznych trzeba brać pod uwagę częstotliwość i rozdzielczość kroku, rodzaj przyłączy oraz poziom zabezpieczeń (zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i termiczne, optyczne izolacje wejść i wyjść).
Niektóre modele sterowników dla maszyn CNC pozwalają również na ustawienie prądu dla postoju. W takiej sytuacji wskazane jest nastawienie możliwie niewielkiej wartości prądu, dzięki czemu silnik nie pobiera dużej mocy bez potrzeby, a jednocześnie posiada moment zapobiegający utracie pozycji.
Ciekawą ofertę sterowników do silników krokowych znajdziemy w ofercie sklepu Regmag. Proponowane urządzenia mogą być stosowane w rozmaitych urządzeniach wymagających sterowania PWM, nie tylko w obrabiarkach CNC, ale również w drukarkach 3D czy urządzeniach do grawerowania.