Droga do stabilności finansowej.

Samozatrudnienie – idealna lecz trudna droga do stabilności finansowej

Współczesny świat zmienia się z dnia na dzień. Przekształceniu ulegają praktycznie wszystkie sfery naszego życia, począwszy od tych najbardziej trywialnych a skończywszy na tych najbardziej złożonych. Nie inaczej wygląda kwestia pracy i zatrudnienia. Obok ogromnych korporacji i firm, zatrudniających tysiące osób, na rynku pojawia się bardzo duża ilość osób, decydujących się na samozatrudnienie.Rozwiązanie takie może być bardzo interesujące i prowadzić do doskonałych efektów, jednak decydując się na podjęcie takowego kroku, dobrze jest wpierw dokładnie prześledzić wszelkie kwestie, których musimy dopełnić, decydując się na prace na swoim. Jeśli pominiemy sprawy związane z autodyscypliną, preferencjami psychicznymi, pomysłem na biznes, itp., w końcu dojdziemy do zmian bardziej formalnych, określonych przez prawo. W tym miejscu możemy wymienić właściwie dwie największe kwestie – ZUS oraz VAT.

Samozatrudnienie – Zus

Składki na ubezpieczenie społeczne czyli ZUS, to jeden z kosztów stałych firmy. Dla wielu osób może niestety okazać się barierą nie do przejścia. Na szczęście osoby, które zakładają swoją działalność po raz pierwszy, mogą skorzystać z tzw. ulgi ZUS dla nowych firm. Okres, w którym przedsiębiorca płaci niższe składki wynosi dwadzieścia cztery miesiące, zaś podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej stanowi kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia . W 2012 roku, kwota ta wynosiła 450 złotych. Takie preferencyjne warunki pozwalają na realny start firmom, które ze względu na charakter branży w której działają, nie są w stanie generować przychodów w pierwszych miesiącach swojego funkcjonowania. Jest to także dobre wyjście dla osób podejmujących samozatrudnienie i świadczących usługi innym pracodawcom, na zasadzie tzw. podwykonawstwa.

Samozatrudnienie – Podatki samozatrudnienie

Kolejna kwestia z którą zetknie się każdy, kto zakłada własną działalność, są podatki. Osoba, przechodząca na samozatrudnienie ma do wyboru trzy możliwości rozliczenia – skala PIT ze stawkami 18 i 32 procent, podatek liniowy 19 procent oraz podatek w formie ryczałtu. Możliwość wyboru najkorzystniejszego sposobu rozliczenia z fiskusem, jest jednym z plusów samozatrudnienia, podobnie jak możliwość rozliczania ponoszonych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Przy samozatrudnieniu pojawiają się także pewne obowiązki. Podstawa to prowadzenie odpowiedniej ewidencji i księgowości. Jako, że zmianie ulegają także zasady rozliczeń, każdy, kto decyduje się na własną działalność, musi liczyć się z koniecznością dodatkowego zapoznania się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi. W bardziej skomplikowanych formach działalności, niezbędna może okazać się pomoc księgowego.